هاستل چیست و تفاوت هاستل با هتل چیست‌؟

0

هاستل اقامتگاهی است که در آن مسافران به صورت مشترک از امکانات رفاهی مکان مورد نظر استفاده می کنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که زیاد به مسافرت می روید و می خواهید از هزینه های بالای رزرو هتل خلاص شوید و یک تجربه متفاوت از سفر داشته باشید، توصیه می کنم ما را در این مطلب همراهی کنید. یکی از موضوعاتی که می تواند برای بسیاری از مسافران و گردشگران دارای اهمیت باشد هزینه اقامت در طول سفر است.

 از آنجایی که رزرو هتل ها اغلب با هزینه های بالایی همراه است انتخاب هاستل می تواند یک گزینه مناسب و متفاوت باشد. شما در این اقامتگاه اتاق خود را با سایر مسافران شریک می شوید و یک تجربه متفاوت از سفر و اقامت را تجربه می کنید. در ادامه به معرفی بیشتر این اقامتگاه، بررسی تفاوت آن با هتل، فاکتورهای یک هاستل خوب، مزایا و نکات لازم در رزرو آنها خواهیم پرداخت.

هاستل در لغت

در توضیح معنای لغوی هاستل (Hostel) می توان گفت که این واژه خود از دو بخش Host و Hotel تشکیل شده است که به ترتیب به معنای مهمانی و هتل است. از معنای این واژه ها می توان فهمید که این اقامتگاه به جا و مکانی گفته می شود که چند نفر به صورت مهمان در یک مکان مشترک اسکان داده می شوند و یک فضای گرم و صمیمی در بین آنها حاکم خواهد بود.

هاستل-چیست-ویژتو-2

معرفی هاستل

هاستل اقامتگاهی است که در آن برای مسافران چندین تخت در نظر گرفته شده است و همه آنها به طور مشترک از یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می کنند. تعداد تخت های موجود در اقامتگاه بسته به ابعاد محل و شرایط آن می تواند متفاوت باشد و هر کدام از آنها به مسافران اجاره داده می شوند.

به طور معمول در این اقامتگاه هر اتاق ظرفیت قبول ۲ الی ۸ تخت و مسافر را دارد که این اتاق ها به طور مشترک می توانند از امکانات موجود در اقامتگاه استفاده کنند. این اقامتگاه برای افرادی که تمایل دارند به صورت جمع دوستانه یا به طور گروهی سفر کنند یک گزینه مناسب است. از آنجایی که هزینه های اجاره این اقامتگاه ها پایین تر از هتل ها بوده و از امکانات خوبی نیز برخوردار هستند می توانند یک گزینه خوب و کاربردی برای دوستداران سفر باشند.

علت هزینه پایین این اقامتگاه ها را می توان به اختصاص تخت های بیشتر برای یک فضای مشخص نسبت داد. چرا که هر چه تعداد مسافران اسکان داده شده در یک محل بیشتر باشد درآمد مالک نیز بیشتر خواهد بود و دیگر نیاز نیست برای جبران هزینه های اقامتگاه پول اجاره بها را افزایش دهد.

هاستل-چیست-ویژتو-1

امکانات هاستل

 اولین نکته در مورد امکانات این اقامتگاه ها سرویس های اشتراکی موجود در این اقامتگاه هاست که به صورت مشترک در اختیار تمامی افراد ساکن در محل قرار می گیرد. سرویس بهداشتی و حمام این اقامتگاه ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و می تواند به طور مشترک مورد استفاده قرار گیرد.

مورد دیگر آشپزخانه در نظر گرفته شده برای این اقامتگاه هاست که به صورت مدرن و همراه با تمامی امکانات طراحی شده است. افراد به طور مشترک در این آشپزخانه می توانند هر غذایی را که تمایل دارند درست کنند و از آشپزی در طول سفر لذت ببرند. البته همین امر نیز باعث کاهش هزینه های خورد و خوراک افراد در طول سفر می شود و مسافران می توانند به جای تهیه غذاهای بیرون از غذاهای تازه و خانگی دستپخت خود استفاده کنند.

از دیگر امکانات موجود در این اقامتگاه ها می توان به لوازم شست و شوی لباس، تلویزیون، کتابخانه، اینترنت وای فای و صبحانه رایگان اشاره کرد که در بیشتر این اقامتگاه ها یافت می شود.

تفاوت‌های هاستل با هتل

مورد اول در این رابطه هزینه های پایین هاستل در مقایسه با هتل بوده که می تواند برای بسیاری از مسافران و گردشگران دارای اهمیت باشد. اگر چه امکانات هتل ها بیشتر بوده ولی همه این امکانات مانند بخش آشپزخانه در دسترس عموم قرار نمی گیرد. این در حالی است که شما در هاستل می توانید یک آشپزخانه مجهز برای آشپزی داشته باشید.

مورد دوم در مورد حریم خصوصی این اقامتگاه ها بوده و همان طور که می دانید در هتل ها از حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی برای مسافران استفاده می شود، در حالی که در هاستل این سرویس ها به صورت عمومی و اشتراکی است. علاوه بر آن شما در این اقامتگاه برخلاف هتل با چند نفر غریبه در یک اتاق به سر می برید که حریم خصوصی تحت چنین شرایطی عملاً احساس نمی شود.

مورد سوم در رابطه با نظافت محیط اقامت شما بوده که در هتل ها توسط نظافتچی انجام می شود، ولی در هاستل خود مسافر موظف است این کار را انجام دهد. همچنین در هتل ها سرویس خواب شما به صورت روزانه تعویض می شود، در حالی که در این اقامتگاه ها تعویض ملحفه و پتو بر عهده خود شما بوده و در صورت درخواست تهیه آن باید یک هزینه جداگانه پرداخت کنید.

مورد بعدی در مورد امنیت این مکان ها بوده و به یقین می توان گفت که امنیت هتل ها در مقایسه با هاستل بسیار بیشتر بوده و فرد با اطمینان خاطر بیشتر می تواند وسایل ارزشمند خود را نگهداری کند.

مورد آخر در مورد محدودیت های موجود در استفاده از این اقامتگاه ها بوده که هتل ها به دلیل حریم خصوصی که دارند محدودیت هایی برای خاموشی و ساعت بازگشت افراد به آٌنجا وجود ندارد؛ در حالی که در هاستل محدودیت هایی برای این موارد در نظر گرفته شده است.

هاستل-چیست-ویژتو-3

این اقامتگاه برای چه کسانی مناسب است؟

از آنجایی که اسکان در این اقامتگاه ها به صورت گروهی و مشترک بوده، نوع تعامل با سایر افراد مهمترین مسئله در رابطه با استفاده از این اقامتگاه هاست. این مکان ها برای افرادی مناسب هستند که از بودن در جمع لذت ببرند و گفت و گو و تعامل با غریبه ها برایشان ناخوشایند نباشد. اگر شخصیت برون گرا و اجتماعی دارید و تمایل دارید دوستان جدیدی را در طول سفر پیدا کنید می توانید از این اقامتگاه ها استفاده کنید.

مزایای هاستل

اقامت در هاستل ها از مزایای بسیاری برخوردار بوده که از جمله آنها می توان به آشنایی با افراد مختلف و پیدا کردن دوستان جدید، اقامت دست جمعی با دوستان و بهره مندی از یک محیط گرم و صمیمی، هزینه های پایین اجاره و صرفه جویی در هزینه های بالای مسافرت، تبادل تجربیات با سایر مسافران و آشنایی با آداب و رسوم مختلف، ارائه برخی وعده های غذایی به صورت رایگان، نزدیک بودن این اقامتگاه ها به مراکز شهری و استفاده از امکانات آنها اشاره کرد.

بوم‌گردی چیست؟ چرا بوم گردی را انتخاب کنیم؟

تجربه تعامل با افراد مختلف و تغییر نگرش در مورد خصوصیات و فرهنگ آنها، امکان استفاده از غذاهای خانگی با دستپخت خودتان در طول سفر، عدم نیاز به استفاده از غذاهای حاضری و فست فودی با کیفیت پایین در داخل شهر و یا غذاهایی با قیمت بالا در رستوران های گران قیمت، اینترنت و وای فای رایگان، آرامش کافی مسافران در زمان اسکان به دلیل مقررات سفت و سخت حاکم در این اقامتگاه ها و غیره از دیگر مزایای استفاده از این اقامتگاه هاست.

معایب هاستل

البته این اقامتگاه ها در کنار مزایای بسیار از معایبی نیز برخوردار هستند که می توان به مواردی چون فضای اشتراکی این مکان ها از جمله سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام، شلوغی بالا در مقایسه با هتل ها، امکان شیوع بیماری های مختلف به دلیل ازدحام بالا، عدم آگاهی کافی افراد از نحوه زندگی و معاشرت در این اقامتگاه ها، تحمل افراد با انتظارات و سلیقه های مختلف و امکان سرقت وسایل شخصی مسافران اشاره کرد.

هاستل-چیست-ویژتو-4

نکات لازم در رزرو این اقامتگاه ها

قبل از مراجعه به این اقامتگاه ها و استفاده از امکانات آنها لازم است به یک سری نکات توجه ویژه داشته باشید. نکته اول وجود پارکینگ در حوالی هاستل بوده تا با خیال راحت اتومبیل خود را در محل پارک کرده و از امنیت آن اطمینان حاصل کنید.

نکته دوم عدم همراه بردن وسایل ارزشمند و قیمتی به این اقامتگاه ها بوده، چرا که احتمال سرقت آنها وجود دارد. از آنجایی که این اقامتگاه ها از آشپزخانه و کلیه وسایل پخت و پز برخوردار هستند، نیازی نیست لوازم و ظروف زیادی را به همراه داشته باشید.

مورد بعدی توجه به قوانین و مقرارت حاکم بر این اقامتگاه بوده که باید به طور کامل مطالعه شود و از سازگاری خود با این مقررات اطمینان حاصل کنید. از آنجایی که در برخی از این اقامتگاه ها از تخت های دو طبقه نیز استفاده می شود، بهتر است قیل از رزرو تخت از یک طبقه یا دو طبقه بودن آن اطمینان حاصل کنید.

هزینه هاستل ها ثابت نبوده و مواردی چون زمان مراجعه به این اقامتگاه ها و شهری که در آنها دایر شده اند می تواند بر قیمت و هزینه اجاره آنها تأثیرگذار باشد. در آخر بهتر است قبل از مراجعه به این اقامتگاه ها از همراه داشتن صابون و سایر لوازم بهداشتی اطمینان حاصل کنید.

سخن آخر

همان طور که دوستداران مسافرت و گردشگری بدان واقف هستند یکی از موضوعات مهم در این رابطه نحوه اقامت در طول سفر است. چنانچه تمایل دارید به یکی از مناطق گردشگری و دیدنی کشور سفر کنید، نحوه دستیابی به یک اقامتگاه می تواند برای شما بسیار حائز اهمیت باشد. هاستل به عنوان یک اقامتگاه با کیفیت و ارزان می تواند یک تجربه جدید و متفاوت از مسافرت را برای شما به ارمغان آورد. بر همین اساس ما در این مطلب با معرفی این اقامتگاه و بررسی ویژگی ها و جوانب آن سعی کردیم شما را در انتخاب یک اقامتگاه مناسب و کاربردی در سفر راهنمایی کنیم که امیدوارم مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باتشکر از ارسال نظر شما