راه تشخیص عسل طبیعی و اصل چیست یا چگونه تشخیص دهیم عسل تقلبی نیست؟

0

بیشتر ما اغلب ازعسل به عنوان جایگزینی سالم برای شکر تصفیه شده استفاده می کنیم. عسل فاقد چربی، کلسترول، فاقد سدیم است و این مایع به درستی به عنوان شهد شیرین طبیعت شناخته می شود. این مایع غلیظ و شیرین و چسبناک برای ما چیزی کمترازاکسیر نیست. اما اگر قصد دارید روی عسل سرمایه گذاری کنید تا به یک سبک زندگی سالم روی بیاورید، ابتدا باید خلوص آن را قبل از خرید بررسی کنید و از خرید عسل طبیعی اطمینان حاصل کنید. بله شما آن را درست خواندید. اکنون که مارک های بزرگی در آزمون خلوص شرکت نکرده اند و آثارعسل تقلبی در این مارک ها پیدا شده است، شما باید بدانید که چگونه عسل طبیعی یا تقلبی را تشخیص دهید.

قیمت و خرید عسل طبیعی از زنبوردار
تشخیص عسل طبیعی

عسل در ایران بسیار پرطرفدار است. و با همه گیری بیماری کرونا COVID-19، مصرف کنندگان به هر حال به دلیل خواص دارویی آن بیش از هرزمان دیگری عسل مصرف می کنند. برای لذت بردن از فواید عسل، باید خلوص آن را درک کنید. یکی از بزرگترین مشکلات عسل که معمولاً نقطه تمایز است کیفیت آن است. امروزه تقلب به روال عادی تبدیل شده است. پیدا کردن عسل طبیعی و خالص می تواند یک چالش باشد. عسل را اغلب می توان با محلول گلوکز، شربت ذرت با فروکتوز بالا و بسیاری از مواد دیگری که مصرف کنندگان از آنها آگاهی ندارند، مخلوط کرد.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک شیشه عسل جدید را باز کنید و کمی صدای پاپ می شنوید، این می تواند نشانه ای از تقلبی بودن عسل باشد، این اتفاق هنگامی می افتد که تخمیر در داخل بطری انجام می شود.

همانطور که همه می دانیم بهترین منبع دریافت عسل از زنبورهای عسل است. اگر مایل به خرید عسل هستید ، باید به دنبال عباراتی از جمله عسل طبیعی، خالص، جنگلی یا ارگانی باشید – طبق گزارش‌هایی، این گزینه‌ها می تواند گزینه ایمن تری باشد.

خب عسل طبیعی و ارگانیک رو از کجا بخریم؟ تو سایت کشمون می‌تونید مستقیما از زنبور دار خرید کنید با بسته بندی های شیک و دوست‌ٔار طبیعت

قیمت و خرید عسل طبیعی از زنبوردار

شما همچنین می توانید عسل را در خانه آزمایش کنید.

آزمایش اصل بودن عسل طبیعی در خانه به شرح زیر است:

آزمایش تشخیص عسل طبیعی انگشت:

مقدار کمی عسل را روی انگشت شست خود بمالید ، بررسی کنید که آیا مانند هر مایع دیگری در حال ریختن است یا نه ، در این صورت عسل شما معتبر نیست. قرار است عسل غلیظ باشد و چکه نمی کند.

آزمایش تشخیص عسل طبیعی آب:

یک قاشق عسل را در یک لیوان آب قرار دهید، اگر عسل شما در آب حل می شود ، جعلی است. عسل خالص دارای بافت ضخیمی است که در ته یک فنجان یا لیوان قرار می گیرد.

آزمایش تشخیص عسل طبیعی سرکه:

چند قطره عسل را در آب سرکه مخلوط کنید ، اگر مخلوط شروع به کف کردن کرد، عسل تقلبی است.

تست گرما:

عسل نسوز است. برای امتحان تست گرما ، چوب کبریت را به عسل آغشته کرده و روشن کنید. اگر بسوزد ، عسل شما تقلبی است.

در واقع می توانید تفاوت را با چشم غیر مسلح نیز تشخیص دهید. عسل خالص دارای رایحه شیرین متمایزی است و عسل خالص در صورت مصرف احساس گزگز در گلو ایجاد می کند.

تشخیص عسل طبیعی

مهمترین راه تشخیص عسل طبیعی: تست مولکولی درآزمایشگاه

هرچند آزمایش های بالا که می‌توانید در خانه انجام دهید می‌توانند تا حدودی کمک کننده باشند، اما مهمترین و قابل اطمینان‌ترین روش تشخیص عسل طبیعی و خالص تست آزمایشگاهی معتبر است.

تست های زیر توسط سازمان استاندارد به رسمیت شناخته شده.
در نظر داشته باشید که صلاحیت آزمایشگاه نیز بسیار مهم است.

آزمایش درصد قندها و ساکارز

قند های احیا کننده یعنی فروکتز و گلوکوز حداقل میزان تایید شده برای این قند ها در عسل طبیعی طبق استاندارد ملی ۶۵ گرم درصد است. اما از آنجایی که ساکارز یعنی شکر نیز از همین مولکول های قند‌ تشکیل شده. این تست به تنهایی نمی‌هواند معیار خوبی باشد. حد اکثر میزان ساکارز نیز در عسل ۵ گرم درصد می‌باشد.

آزمایش پرولین

پرولین در عسل طبیعی یک آنزیم مهم محسوب می‌شود. هرچقدر که میزان آنزیم پرولین در عسل بیشتر باشد نشان دهنده ارگانیک بودن آن و عدم تغذیه کندو از مواد مصنوعی می‌باشد. میزان پرولین در عسل طبیعی طبق استاندارد ملی ایران ۱۸۰ میلی گرم در کیلوگرم می‌باشد.

آزمایش میزان هیدروکسی متیل فورفورال (HMF)

اندازه هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) نشان دهنده میزان گرمادیده بودن عسل می‌باشد.

چرا این میزان مهم است؟ بعضی از تولیدکنندگان عسل برای این که عسل در نظر مشتری جذاب‌تر بنظر برسد و شکرک نداشته باشد عسل تولیدی خود را گرم می‌کنند. بی‌توجه به این که این عامل تنها عامل شکرک زدن عسل نمی‌باشد و رطوبت، دمای نگهداری و میزان گلوکوز نیز موثر هستند. با گرم کردن عسل ترکیبی به نام هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) بوجود می‌آید که سرطانزا می‌باشد ( توجه داشته باشید که ترکیب عسل با آب جوش نیز برای مصرف مناسب نیست). طبق استاندارد ملی حداکثر میزان هیدروکسی متیل فورفورال طبق استاندارد ملی ۴۰ میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد.

عسل های موجود در سایت کشمون این آزمایش را گذراندند و حتی میتونید نتیجه برگه آزمایش را در سایت ببینید:

قیمت و خرید عسل طبیعی از زنبوردار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باتشکر از ارسال نظر شما