راهنمای خرید ضد آفتاب

0

خرید ضد آفتاب یک راهکار مؤثر و ضروری برای حفظ سلامت پوست بوده که از نقش پر رنگ آن در حفظ زیبایی و جوانی پوست در برابر اشعه های خطرناک خورشیدی نمی توان چشم پوشی کرد. استفاده از ضد آفتاب برای هر سنینی و در هر فصلی توصیه می شود و چنانچه دوست دارید پوستی سالم، لطیف، زیبا و بدون لک داشته باشید حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید.

اهمیت استفاده از ضد آفتاب

همان طور که می دانید همه ما برای رفع نیازهای زندگی و رفتن به سرکار به بیرون از منزل می رویم و در مسیر نیز خواه ناخواه در معرض نور خورشید قرار می گیریم. علاوه بر آن بدن ما به مجموعه ای از ویتامین ها نیاز دارد که نقش زیادی در رشد و سلامت بدن ما ایفا می کنند. یکی از این ویتامین ها که با عنوان ویتامین D شناخته می شود از طریق تابش نور خورشید به پوست جذب بدن می شود. پس با این توصیفات از تأثیرات و نقش نور خورشید در زندگی روزمره خود نمی توانیم چشم پوشی کنیم.

با این وجود نور خورشید در کنار فوایدی که برای بدن ما دارد با مضراتی نیز همراه خواهد بود؛ چرا که در تابش خورشید امواجی وجود دارند که می تواند برای پوست خطرناک باشند. به عنوان مثال امواج UVA ساطع شده از خورشید که از قدرت نفوذ بالایی برخوردار هستند، باعث پیری زودرس پوست می شوند. بدین صورت که این امواج با برخورد به پوست خاصیت کشسانی آن را مختل کرده و باعث ایجاد چروک هایی بر روی پوست می شوند.

البته در کنار این چروک ها علائم دیگری چون کلفت شدن پوست و لکه های قهوه ای نیز مشاهده می شود که متأثر از این امواج است. بر همین اساس در ضد آفتاب ها از موادی با عنوان محافظ اشعه UVA استفاده شده است که این امواج را بازتاب می دهند و مانع از نفوذ آنها به پوست می شوند.

اصطلاحات مورد استفاده در خرید ضد آفتاب

معمولاً بر روی بسته بندی ضد آفتاب ها از یک سری اسامی و اصطلاحات استفاده می شود که در رابطه با نوع اثرگذاری و قابلیت های موجود در این کرم هاست. لذا آشنایی با این اصطلاحات می تواند راهنمای خوبی برای افراد جهت خرید انواع ضد آفتاب باشد. در این بخش قصد داریم به معرفی این اصطلاحات بپردازیم.

اصطلاح SPF در خرید ضد آفتاب

این اصطلاح که با عنوان فاکتور محافظتی نیز شناخته می شود در رابطه با میزان زمانی است که پوست می تواند در برابر نور خورشید مقاوم باشد. به عنوان مثال یک پوست معمولی توانایی این را دارد که تا ۱۰ دقیقه در برابر نور خورشید مقاوم باشد؛ چرا که بعد از آن دچار آفتاب سوختگی می شود. حال با استفاده از این قابلیت ضد آفتاب می توان این زمان را (برای ضد آفتاب هایی با ۲۰ = SPF) تا ۲۰۰ دقیقه افزایش داد.

اصطلاح PHOTOSTABLE

اصطلاح دیگر در این رابطه PHOTOSTABLE بوده که به ساختار ضد آفتاب اشاره دارد و اینکه مواد بکار رفته در آن در برابر نور خورشید تغییر ماهیت نداده و خواص خود را از دست نمی دهند.

پیلینگ چیست؟ پیلینگ پوست عملی برای زدودن رد گذر زمان از پوست شما

اصطلاح UVA در خرید ضد آفتاب

این اصطلاح به معنای اشعه فرابنفش نوع A بوده که از شدت و اثر تخریبی کمتری برخوردار است و ۹۵ درصد از آن به سطح زمین می رسد. با این وجود این اشعه یکی از عوامل ایجاد چین و چروک و پیری پوست در افراد است.

اصطلاح UVB در خرید ضد آفتاب

این اصطلاح نیز به معنای اشعه فرابنفش نوع B بوده که بر خلاف نوع A از شدت و قدرت تخریبی بیشتری برخوردار است. این اشعه به دلیل قدرت نفوذ بالایی که دارد باعث آفتاب سوختگی و قرمزی پوست شده و در دراز مدت خطر ابتلا به سرطان را به همراه خواهد داشت.

اصطلاح Broad Spectrum

این اصطلاح که با عنوان طیف گسترده نیز شناخته می شود برای ضد آفتاب هایی بکار می رود که در برابر هر دو اشعه UVA و UVB مقام باشند.

Set of sunscreens. Cream, oil and spray. 3d render. Isolated on white background

نکات مهم در خرید ضد آفتاب

قبل از خرید انواع ضد آفتاب لازم است به یک سری نکات و فاکتورها توجه شود که در این بخش به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت. این نکات به صورت زیر خواهد بود:

توجه به نوع پوست در خرید ضد آفتاب

قبل از خرید ضد آفتاب بهتراست به نوع پوست خود توجه کنید و متناسب با ویژگی های آن ضد آفتاب مورد نظرتان را انتخاب نمایید. ضد آفتاب ها معمولاً برای پوست های مختلف اعم از خشک، چرب، حساس و غیره تولید می شوند تا اثرگذاری و پایداری بیشتری داشته باشند. لذا افرادی که پوست چرب دارند بهتر است از لوسیون هایی با ترکیبات ایزودودکان یا سیلیس استفاده کنند.

برای افراد با پوست خشک نیز ضد آفتاب هایی با ترکیبات لانولین، گلیسیرین، دی متیکون، روغن و آلوئه ورا توصیه می شود. همچنین افرادی که پوست حساسی دارند می بایست از ضد آفتاب هایی با ترکیبات اکسید روی یا اکسید تیتانیوم که معدنی و ضد حساسیت هستند استفاده کنند. بعلاوه این افراد نباید از ضد آفتاب های دارای مواد نگهدارنده و الکل استفاده کنند.

توجه به نوع ضد آفتاب

ضد آفتاب ها معمولاً در دو نوع شیمیایی و معدنی تولید می شوند که قبل از خرید می بایست به این فاکتور توجه شود.

عملکرد ضد آفتاب های شیمیایی براساس فیلترهای شیمیایی بوده که با کمک آن از پوست شما در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می کنند. از مواد شیمیایی بکار رفته در این ضد آفتاب ها می توان به avobenzone، XL Tinosorb M و Mexoryl SX اشاره کرد.

ضد آفتاب های معدنی نیز از مواد معدنی مانند ترکیبات اکسید روی یا اکسید تیتانیوم برای محافظت از پوست استفاده می کنند و معمولاً سفید رنگ هستند. این ضد آفتاب ها همان طور که قبلاً اشاره کردیم برای افرادی که آلرژی و پوست حساسی دارند بهترین انتخاب هستند.

توجه به ترکیبات ضد آفتاب

در هر ضد آفتابی مجموعه ای از ترکیبات اعم از معدنی، شیمیایی و غیره وجود دارند که ممکن است بنا بر دلایلی با پوست شما سازگاری لازم را نداشته باشند؛ بنابراین قبل از خرید ضد آفتاب لازم است به این فاکتور توجه کافی شود.

به عنوان مثال وجود ترکیبی با نام اکسی بنزون در ضد آفتاب معمولاً باعث ایجاد آلرژی و اختلال در هورمون های افراد می شود. همچنین استفاده از ترکیب اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم می تواند برای پوست خطرناک باشد. علاوه بر این موارد وجود الکل در ضد آفتاب نیز باعث ایجاد حساسیت شده و بهتر است قبل از خرید ضد آفتاب به این فاکتور توجه شود.

توجه به برچسب طیف گسترده در خرید ضد آفتاب

اگر به دنبال خرید یک ضد آفتاب باکیفیت و چندکاره هستید لازم است قبل از خرید به برچسب آنها توجه کرده و ضد آفتابی را خریداری نمایید که از فاکتور Broad Spectrum یا طیف گسترده برخوردار باشد. همان طور که اشاره کردیم این ضد آفتاب ها از پوست افراد در برابر هر دو اشعه فرابنفش A و B (UVA و UVB) محافظت می کنند. این ضد آفتاب ها معمولاً از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

توجه به فاکتور حفاظتی SPF

توجه به فاکتور حفاظتی SPF که در بخش قبلی به معرفی آن پرداختیم از دیگر نکاتی است که در هنگام خرید ضد آفتاب لازم است بدان توجه شود. بر همین اساس استفاده از ضد آفتاب هایی با حداقل SPF که معمولاً آن را با مقدار ۳۰ نمایش می دهند می تواند پوست افراد را تا ۹۷ درصد و به مدت ۳۰۰ دقیقه (۵ ساعت) در برابر اشعه خورشید محافظت کند. از طرف دیگر ضد آفتاب هایی با SPF بالای ۵۰ تأثیرگذاری تقریباً یکسانی دارند و معمولاً آنها را با ۵۰+ = SPF نمایش می دهند. این ضد آفتاب ها معمولاً برای پوست های روشن که سریع تر دچار آفتاب سوختگی می شوند استفاده می شود.

توجه به فاکتور PABA در خرید ضد آفتاب

فاکتور PABA که در بیشتر ضد آفتاب ها دیده می شود مخفف عبارت پارا آمینوبنزوئیک اسید است. این ترکیب با وجود محافظت از پوست در برابر اشعه های فرابنفش، در برخی موارد باعث ایجاد حساسیت پوستی و ایجاد رنگ‌دانه می شود. لذا توصیه ما به شما این است که یک ضد آفتاب بدون مشخصه PABA را خریداری نمایید.

توجه به خاصیت آنتی ‌اکسیدان در خرید ضد آفتاب

لازم به ذکر است که هیچ ضد آفتابی نمی تواند به طور ۱۰۰ درصد از پوست افراد در برابر اشعه های خورشید محافظت کند؛ حتی ضد آفتاب های طیف گسترده که نهایتاً تا ۹۷ درصد می توانند خاصیت محافظت کننده داشته باشند. بر همین اساس وجود برخی مواد در ترکیب این ضد آفتاب ها می تواند این درصد را بالاتر ببرد که یکی از مهمترین آنها آنتی اکسیدان ها هستند. این ترکیبات می توانند از پوست افراد در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند که این رادیکال ها از عوامل ایجاد سرطان هستند. بر همین اساس توصیه می کنیم نوع دارای آنتی اکسیدان را خریداری نمایید.

توجه به خاصیت ضد آکنه

در بین انواع مختلف ضد آفتاب نوع ضد آکنه آنها نیز دیده می شود که قبل از خرید ضد آفتاب لازم است بدان توجه شود. این ضد آفتاب ها از مسدود شدن منافذ پوست مخصوصاً پوست های چرب جلوگیری کرده که همین امر نیز باعث جلوگیری از ایجاد آکنه در پوست می شود.

ضد آب و ضد تعریق بودن در خرید ضد آفتاب

ضد آفتاب های ضد تعریق که با عنوان ضد آب نیز شناخته می شوند نوع دیگری از ضد آفتاب بوده که در برابر آب مقاوم هستند. بدین صورت که اگر فردی به مدت ۴۰ دقیقه و حتی بیشتر در معرض آب و تعریق باشد، سطح SPF آن تغییر چندانی نمی کند و ضد آفتاب خاصیت اولیه خود را از دست نمی دهد. این ضد آفتاب برای ورزشکاران و افرادی که به پیاده روی و شنا علاقه مند هستند یک انتخاب مناسب است.

سخن آخر

استفاده از ضد آفتاب در همه فصول توصیه می شود اما استفاده از آن در فصل تابستان از اهمیت بالاتری برخوردار است؛ مخصوصاً برای افرادی که در این فصل بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند. همچنین استفاده از ضد آفتاب برای تمام سنین مخصوصاً کودکان که پوست حساس تری دارند توصیه می شود. بر همین اساس ما در این مطلب سعی کردیم با معرفی نکات و فاکتورهای لازم در خرید ضد آفتاب شما مخاطبان عزیز را در این امر راهنمایی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باتشکر از ارسال نظر شما