راهنمای خرید صندلی ارگونومیک

0

خرید صندلی ارگونومیک و مناسب به یکی از دغدغه های افراد در جامعه صنعتی امروز تبدیل شده است؛ چرا که بسیاری از افراد مجبورند ساعات طولانی از روز را بر روی صندلی کار خود بگذرانند. از این نوع صندلی ها معمولاً در زمینه های کاری مختلفی چون کارهای اداری، برنامه نویسی، ادیت فیلم، آهنگسازی، گیمینگ و غیره استفاده می شود.

کاربران با استفاده از این صندلی ها می توانند مدت زمان بیشتری را بدون هیچ خستگی و کمر دردی در پشت میز کارخود بگذرانند. بر همین اساس ما در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی صندلی ارگونومیک به ویژگی ها، انواع و نکات ضروری در خرید آنها بپردازیم که امیدوارم مورد توجه و استفاده شما مخاطبان عزیز قرار گیرد.

معرفی صندلی ارگونومیک

امروزه بیش از پیش از علم ارگونومیک جهت طراحی و ساخت لوازم و تجهیزات رفاهی استفاده می شود؛ چرا که رفاه و سلامتی افراد در زمینه استفاده از وسایل و تجهیزات، جزء اولویت های کاری به شمار می رود. لذا طراحان با کمک این علم سعی دارند صندلی هایی را روانه بازار کنند که از طراحی ویژه و رفاه بیشتری برخوردار بوده و در کنار آن از بروز مشکلات فیزیکی در بدن کاربران جلوگیری کنند.

همچنین استفاده از صندلی های ارگونومیک به بازدهی و راندمان کاری افراد کمک زیادی می کند و می تواند یک عامل تأثیرگذار در موفقیت کاری و شغلی آنها باشد. این صندلی ها از ویژگی ها و قابلیت های بسیاری برخوردار هستند که در هنگام استفاده لازم است بدان توجه شود. ارتفاع این صندلی ها معمولاً قابل تنظیم بوده و بخش نشیمن گاه آنها به گونه ای طراحی شده است که بتواند از وارد آمدن فشار اضافی به کمر، استخوان های لگن و زانوها جلوگیری کند.

بخش تکیه گاه و پشتی این صندلی ها نیز به نحوی طراحی شده که بتواند گودی کمر کاربران را به طور کامل در بر بگیرد و از تشدید دردای کمری جلوگیری کند. همچنین در طراحی صندلی های ارگونومیک از تشک های نرم و با کیفیت که قابلیت نفوذ هوا را داشته باشند استفاده می شود. با این کار کاربر می تواند برای مدت زمان طولانی و بدون تعریق و خستگی از صندلی استفاده کند.

راهنمای-خرید-صندلی-ارگونومیک-2-1

انواع صندلی در خرید صندلی ارگونومیک

صندلی های ارگونومیک در انواع و مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند که متناسب با شرایط و نیاز کاری از طراحی و ساختار متفاوتی برخوردار هستند. در حالت کلی این صندلی ها را می توان در سه بخش صندلی ارگونومیک کامپیوتر، صندلی ارگونومیک مطالعه و صندلی ارگونومیک اداری دسته بندی کرد. هر کدام از این صندلی ها از ویژگی ها و قابلیت هایی برخوردار هستند که می تواند جوابگوی نیاز کاربران در زمینه کاری آنها باشد.

اگر چه در طراحی همه این صندلی ها از اصول ارگونومیک استفاده شده است، ولی برخی قابلیت های جانبی نیز به هر کدام از آنها افزوده شده است که می تواند این صندلی ها را از هم متمایز کند. به عنوان مثال ممکن است یک صندلی ارگونومیک کامپیوتر از قابلیت هایی برخوردار باشد که در طراحی صندلی ارگونومیک مطالعه و اداری در نظر گرفته نشده باشد.

نکات مهم در خرید صندلی ارگونومیک

قبل از خرید صندلی ارگونومیک لازم است به یک سری نکات و فاکتورها توجه شود که می تواند راهنمای خوبی برای خریداران در زمینه خرید این نوع صندلی ها باشد. لذا در این بخش به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت که به صورت زیر است:

قابل تنظیم بودن ارتفاع در خرید صندلی ارگونومیک

اولین نکته در رابطه با خرید این صندلی ها این است که بتوان ارتفاع آنها را تنظیم کرد؛ به عبارت دیگر پایه این صندلی ها از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار باشند تا بتوان آنها را متناسب با نیاز کاربر تنظیم کرد. تنظیم ارتفاع صندلی از قابلیت های مهم این لوازم بوده که باعث می شود در هنگام استفاده به زانوها و کمر کاربر فشار وارد نشود. همچنین این ارتفاع باید به گونه ای تنظیم شود که زانوهای کاربر در ارتفاعی پایین تر از لگن او قرار گیرند و ران ها در حالتی موازی با سطح زمین باشند.

راهنمای خرید صندلی ارگونومیک (3)

اندازه مناسب نشیمن گاه صندلی

نکته دیگر در انتخاب این صندلی ها توجه با ابعاد و سایز نشیمن گاه آنها بوده که در هنگام خرید صندلی ارگونومیک کمتر بدان توجه می شود. طراحی نشیمن گاه این صندلی ها باید به گونه ای باشد که بتواند بخش بیشتری از قسمت فوقانی پای کاربران را پوشش دهد و تکیه گاه خوبی برای آن باشد. طراحی این بخش از صندلی ها باید متناسب با ابعاد نشیمن گاه و وزن کاربر باشد تا باعث خستگی وی در حین کار نشود. عرض نشیمن گاه این صندلی ها نیز از دو طرف باید حداقل ۲ سانتیمتر و حداکثر ۳ سانتیمتر بیشتر از عرض باسن کاربر باشد تا دست ها در موقعیت مناسبی بر روی دسته صندلی ها قرار گیرد و کاربر احساس راحتی بیشتری کند.

راهنمای خرید بهترین قهوه ساز خانگی

قابلیت تنظیم عمق نشیمن گاه در خرید صندلی ارگونومیک

قابلیت تنظیم عمق نشیمن گاه صندلی از دیگر فاکتورهایی است که در هنگام خرید لازم است بدان توجه شود. در حالت استاندارد نشیمن گاه صندلی باید به گونه ای باشد که یک فضای ۳ الی ۵ سانتیمتری بین جلوی آن و پشت زانوی کاربران ایجاد شود. در این حالت پشت کاربر نیز باید دقیقاً روی قسمت انحنای صندلی قرار گرفته باشد. لذا کاربران از طریق این قابلیت می توانند عمق نشیمن گاه صندلی را به حالت استاندارد و متناسب با شرایط خود تنظیم کنند و به سمت داخل و خارج حر کت دهند.

برخورداری از ساز و کار مناسب حرکت

همان طور که می دانید جابجایی پشتی، نشیمن گاه، دسته ها و بخش های دیگر صندلی ها با کمک ساز و کارهایی انجام می شود که به صورت اهرم ها و پیچ هایی در طراحی صندلی بکار رفته است. کاربران با کشیدن، فشار دادن، چرخاندن و هل دادن این ساز و کارها می توانند صندلی خود را متناسب با شرایط و نیاز خود تنظیم نمایند. لذا در هنگام خرید صندلی ارگونومیک لازم است به نوع و کیفیت ساخت این ساز و کارها توجه شود که از کارایی و ماندگاری بالایی برخوردار باشند. همچنین ممکن است در برخی از این صندلی ها، تعدادی از این ساز و کارها بکار نرفته باشند که می تواند شما را در استفاده درست از این لوازم دچار مشکل کند.

راهنمای-خرید-صندلی-ارگونومیک-4

قابلیت تنظیم پشتی در خرید صندلی ارگونومیک

نکته دیگر در مورد این صندلی ها که در هنگام خرید بهتر است بدان توجه شود، قابلیت تنظیم پشتی صندلی بوده که این قابلیت می تواند راحت بیشتری را برای کاربران به ارمغان آورد. کاربران با بالا و پایین کردن پشتی صندلی می توانند انحنای آن را متناسب با موقعیت قرار گرفتن کمر خود تنظیم کنند. با این کار کمر کاربر در هنگام استفاده طولانی و مداوم از صندلی در موقعیت استانداردی قرار گرفته و خطر ایجاد کمر درد در افراد را کاهش می دهد. همچنین با این قابلیت می توان شیب تکیه گاه را نیز تنظیم کرد و آن را در حالت استراحت قرار داد.

قابلیت تنظیم تکیه گاه دستی در خرید صندلی ارگونومیک

در هنگام خرید صندلی ارگونومیک باید به این نکته توجه شود که این صندلی ها حتماً دارای تکیه گاه دستی باشند؛ چرا که این قابلیت در هنگام استفاده از صندلی کمک زیادی به راحتی کاربران می کند. بعلاوه این تکیه گاه دستی باید قابل تنظیم باشد و بتوان ارتفاع آن را متناسب با نیاز و موقعیت قرار گرفتن دست های کاربر تنظیم کرد. همچنین علاوه بر ارتفاع، تکیه گاه دستی باید از نظر طول و عرض نیز قابل تغییر و تنظیم باشد و بتوان آن را متناسب با موقعیت دست ها جلو عقب کرد. از دیگر قابلیت های این صندلی ها می توان به قابلیت چرخش تکیه گاه دسته اشاره کرد که در برخی مدل های آن دیده می شود و می تواند برای بسیاری از کاربران جالب توجه باشد.

راهنمای-خرید-صندلی-ارگونومیک-5

نوع چرخ های صندلی ارگونومیک

چرخ ها از دیگر اجزای مهم و کاربردی در طراحی این صندلی ها بوده که لازم است در هنگام خرید صندلی ارگونومیک به عملکرد و کیفیت آنها توجه شود. چرخ ها معمولاً به دو صورت ثابت و چرخشی در طراحی این صندلی ها بکار می روند که کاربران می توانند متناسب با نیاز خود آنها را انتخاب کنند. همچنین چرخ ها باید از طراحی ویژه ای برخوردار باشند تا بتوانند بر روی سطوح مختلف اعم از سطوح بسیار صاف و صیقلی به راحتی حرکت کنند و ایمنی کاربر را تأمین نمایند. برخی مدل های این چرخ ها قابلیت قفل شدن دارند که می توانند به استقرار و راحتی هر چه بیشتر کاربران در حین کار کمک کنند. چرخ هایی که از جنس مرغوب و کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند می توانند ظرفیت های وزنی مختلف را تحمل کرده و برای مدت زمان طولانی تری کار کنند.

سخن آخر

امروزه اغلب افراد بنا بر نیاز کاری و شغلی که دارند می بایست مدت زمان زیادی را در یک محل و به حالت نشسته سپری کنند که تجربه این شرایط می تواند با خستگی و مشکلات فیزیکی زیادی به همراه باشد. لذا در چنین حالتی خرید صندلی ارگونومیک به یکی از اولویت های افراد در زمینه های مختلف کاری و شغلی تبدیل می شود.

کاربران فارغ از اینکه در منزل و یا در محل کار خود هستند، با استفاده از این صندلی ها می توانند ساعات متوالی را بدون خستگی و مشکلات بدنی بر روی این صندلی ها بگذرانند. لذا استفاده از این صندلی ها از وارد آمدن فشار اضافی به گردن، کمر، باسن و زانوهای افراد جلوگیری کرده و راندمان کاری آنها را افزایش می دهد. در آخر امیدواریم توضیحات ارائه شده در این مطلب بتواند راهنمای خوبی برای شما در خرید صندلی ارگونومیک مناسب و کاربردی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باتشکر از ارسال نظر شما